Novinky | O týmu | Projekty | Download | Hledáme | Linky

Trion Text Editor

O projektu
Programátoři jsou zvláštní tvorové - pořád píší nějaké texty. A většina z nich je strašlivě líná. A tak vymýšlejí různé způsoby, jak si co nejvíce uštěřit práci a co nejméně ošoupat prstíky. Často se stává, že na zjednodušení práce vypotřebují více energie, než na samotné dílo. Jednou z možností, jak si takový programátor může zpříjemnit život je použití toho správného textového editoru - programátor nemůže používat jen tak nějaký editor, on musí mít editor programátorský, se soustou složitých funkcí, nezapamatovatelných klávesových zkratek. Někteří dokonce při práci potřebují na obrazovce mít soustu různých barviček, aby se ve své práci vůbec vyznali.

Takový editor musí být sám programovatelný (pravý programátor trpí, když něco nemůže přeprogramovat k obrazu svému), musí být snadno rozšiřitelný a umožňovat spolupráci s programátorovými oblíbenými nástroji (např. s kávovarem :) ). Editorů, které dokáží toto všechno je strašlivě málo (a nebo jsou drahé). A právě tato situace byla jedním z impulsů pro zahájení tohoto projetu. Tohoto stavu Trion Text Editor ještě zdaleka nedosahuje, ale už nyní dokáže pěkné kousky.

Historie
Zvláštní je, že pvotním impulsem nebyla potřeba vytvořit dokonalý textový editor, ale potvřeba vytvořit, odladit a odevzdat ročníkový projekt (slovy zadavatelů netriviální aplikace završující rok výuky programování). První plány byly skutečně velkolepé - podle původního návrhu měl program umět krom jiného i otevírat a upravovat grafické soubory, přehrávat zvuky. Díkybohu tyto snahy padly už ve fázi návrhu, kdy se ukázalo, že v rozumném čase není možné navrhnout a implementovat rozumné a konzistentní programátorské rozhraní. Snad někdy příště.

Vznikl tedy výrazně zjednodušený návrh, počítající "pouze" s skripty, pluginy, podporou pro kompilátory a debuggery a tak dále a tak dále. Verze, kterou jsem odevzdával se musela spokojit jen se skripty (i tak měly zdrojáky a uživatelská dokumentace přes 0.5 megabytu), naštěstí to nevadilo. Od té doby věnuji stále se nedostávající čas jiným projektům a tak přibylo pouze zanedbatelné množství funkcí, plány do budoucna jsou však velkolepé (tedy dodělat vše, co se naplánovalo:)).

Klíčové vlastnosti
Zásadní vlastností by měla být rozšiřitelnost a nastavitlenost. I když skriptování v jazyce TLisp umožňuje dělat pěkné kousky, všechno se pouze s pomocí něj vytvořit nedá... přichází čas pro pluginy (tedy hlavně pro nás, abychom doplnili program o možnost jejich užívání). Jak to tedy vypadá:

Současnost
 • Zvýrazňování syntaxe pro C++, Pascal, HTML a TLisp
 • Podpora pro práci s projekty
 • Podpora skriptování v jazyce TLisp
  • Možnost volání všech funkcí dostupných z menu, ale i mnoha jiných
  • Podpora "handlerů" pro důležité události, jako je otevření, či uložení souboru
  • Možnost přímého přístupu k editovanému textu
  • Možnost nastavit si vlastní hooky pro příkazy editoru a pro klávesnici, umožňující změnit chování editoru skutečně drastickým způsobem

Průběžně se samozřejmě budeme snažit odstraňovat chybky, doplňovat nutné funkce pro TLisp, upravovat prostředí programu, aby bylo snadněji ovladatelné, rozšiřovat nápovědu a psát užitečné skripty. Nejraději bych ovšem celý projekt předal někomu, kdo by mu byl schopen věnovat víc času, než já.

TRION Team official homepage; webdesign by Tomus 2003; all rights perversed; illegal use will be punished by the law of stronger.